Sizin renginiz hangisi?

Eğer bir renk olsaydınız sizce hangi renk olurdunuz? Bunu saptamak için önce renklerin bize ne söylediğini anlamamız gerekli..Gerçekten de renklerin hem fiziki görünümümüzü hem de psikolojimizi etkilediği  araştırmalarla kanıtlanmış. Bu yüzden renk seçimi etrafımıza verdiğimiz  mesaj açısından çok önemli.Önemli bir iş toplantısında, katıldığınız bir davette, sevgilinizle ilk randevunuzda hangi duyguyu iletmek isterdiniz ? Vermek istediğiniz kişisel mesaja göre sizin renginizin hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız işte renklerin dili:

BEYAZ:

Temizliğin, masumiyetin, saflığın rengidir.Işığı yansıttığı için serinlik hissi verir, yaz aylarının vazgeçilmez rengidir.İş hayatında istikrarı ve devamlılığı simgeler.Bu yüzden önemli iş toplantılarında beyaz gömlek giymek önerilir.Ayrıca yaratıcılığı arttıran ve duyguların serbestçe ortalığa çıkmasını sağlayan bir renktir.Dekorasyonda ; reklam ajanslarının yaratıcı bölümlerinde ve evlerde salonlarda  bu özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılır.Beyazın en önemli özelliği ise  birlikte kullanıldığı renklerin gücünü ve etkisini arttırmasıdır. Bu nedenle beyazı her renk ile kombine edebilirsiniz.

SİYAH:

Bireyselliği, gücü, tutkuyu temsil eder. Ağırbaşlı, asil ve ciddidir.  Acı, keder, yas duygularını anlatır. Bu nedenle cenazelerde sıklıkla siyah giyilir. İş hayatında yönetim ve güç anlamına gelir.Politikacılar siyah rengi bu özelliğinden dolayı çok kullanır.Siyah aynı zamanda kadında seksi ve gizemli bir renktir.Duygusalığı, hüzünü, yalnızlığı simgeler. Zayıf gösterdiği için bir çok kadın tarafından sıklıkla tercih edilir.

KIRMIZI:

Aşkın rengidir. Iddialı olmayı, canlılığı, azmi, enerjiyi, çoşkuyu simgeler. Kişileri çabuk karar vermeye ve risk almaya teşvik eder.Vucut sıcaklığını psikolojik olarak arttırır.Dikkatli olmayı, tehlikeyi ve yasakları vurgular.En iddialı ve göze çarpan renktir.

MAVİ:

Güven, sadakat, bilgeliği temsil eder.Bu nedenle siyah gibi politika ve iş hayatında sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda önsezinin rengidir. İç huzurunu, barışı,sevgiyi pekiştirir. Umudun rengidir.

YEŞİL:

Doğa, dostluk, ümit, dini inanç, dengeyi anlatır.Yeşil sakinleştirici etkisi olan bir renktir.Bu özelliğinden dolayı dekorasyonda oturma odalarında ve SPA’larda sıklıkla kullanılır.Sinir sistemini yatıştırır.Doğallığı  ve huzuru vurgular.

SARI:

Güneş, sıcaklık , yazı çağrıştırır. Zeka, akıl,pratikliği simgeler. Duygu anlamında hüznü ve özlemi anlatır. Zihinsel faaliyetleri arttırır. Okullarda sınflarda sıklıkla sarı renge yer verilir.

TURUNCU:

Enerji,mutluluk ve sağlığın rengidir.Sıcak, neşeli, samimi duyguları anlatır.Güneşi simgeler. Canlılık, heyecan ve enerji verir.Iştah açar.

PEMBE:

Romantizmi simgeler.Duygusallığın, narinliğin, temiz sevginin ,gençkızlığın rengidir.Baharı ve başlangıçları anlatır.Hayalleri, korunma duygusunu, naifliği vurgular.Sakinleştirici ve yatıştırıcı etki gösterir.

MOR:

Asaletin ve kraliyetin rengidir.Zenginliği, lüksü ayrıcalıklı olmayı temsil eder.Ruhsal dünyanın rengidir,mistik hayatı,ruhani güçleri,metafiziği çağrıştırır.Zarafet ve asaleti vurgular.

KAHVERENGİ:

Toprak ve doğanın rengidir. Sağlamlığı,güvenilirliği,doğallığı vurgular.Durağan,sakin,sağlam, rahat ve açıklık mesajları verir.Bu özelliğinden dolayı dekorasyonda yaratıcı ofislerde sıklıkla kullanılır, kütüphanelerin vazgeçilmez rengidir.Doğallığı vurgular.Spor giyimde ilkbahar koleksiyonlarında çok kullanılır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s