Roma’da ne yapalım? Roma gezi ve eğlence notları

Roma denince akla gelen ilk şey, alışveriş olmamalı. Roma tarihi ile öne çıkan bir kent. Ayrıca  Roma bence en “romantik”  şehirlerden biri ..(Ben Roma’da  Türk Konsolosluğu’nda  evlenmiştim, evlenmek  için güzel bir şehir, tavsiye ederim:))

Roma adeta bir açıkhava müzesi…Beni en çok etkileyen bir kaç tarihi mekandan söz etmeden önce Roma’nın hikayesine kısaca değinelim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

ROMA’NIN HİKAYESİ

Bir efsaneye göre Roma’yı Romulus kurmuş. Romus adlı ikiz kardeşiyle birlikte Roma’nın göbeğinde bulunan Palatino tepesinde terk edildikten sonra, bir dişi kurt tarafından bulunup emzirilmişler. Daha sonra bu ikizleri bir çoban bulup büyütmüş. Yıllar sonra ikizlerin gerçek babalarının bir savaş tanrısı olan Mars ve annelerinin de Rhea olduğu anlaşmış. İlerleyen zamanlarda kardeşler bir kent kurmaya karar verirmişler ancak aralarında çıkan kavgalar sonunda Romulus, Romus’u öldürmüş. Yoluna yalnız devam eden Romulus şehri kendi başına kurmış ve adını da kendinden esinlenerek Roma koymuş. Şehrin kuruluş tarihi İÖ 753 olarak belirtilmekte.

İSPANYOL MERDİVENLERİ

Kentin en popüler buluşma yerlerinden biri de İspanyol Merdivenleri. Burası İtalyan gençlerinin toplandığı, birbirleriyle tanıştıkları, enstrümanlar çalıp şarkılar söyledikleri yer olarak tanımlanıyor, fakat Roma’daki turist sayısı arttıkça İtalyanlara rastlamak oldukça zor 🙂 İspanyol Merdivenleri’nde (Piazza di Spagna) belirli günlerde gösteriler ve küçük çaplı konserler düzenleniyor, insanlar geç vakitlere kadar sohbet edip eğleniyorlar.

VATİKAN

Roma sınırları içerisinde bulunan Vatikan’ ı ziyaret etmemek, Roma’ya gitmemek gibidir. Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ın çok yakınına metro ile ulaşmak mümkün. Vatikan’ın çevresi yüksek duvarlarla kaplı olup kameralarla izlenmekte. San Pietro meydanına doğru yürürken Vatikan ile ilgili birçok hediyelik eşya dükkanına rastlamanız mümkün. Elips şeklinde olan San Pietro meydanın kenarları sütunlarla kaplı. Tasarımını Bernini’nin yaptığı San Pietro Bazilikası ise dışarıdan sade görünüme sahip olsa da, biraz karışık ve yoğun yapısı ile büyülüyor. San Pietro Bazilikası 324 yılında ilk Hıristiyan imparator Constantinus tarafından yaptırılmış. Bazilikaya kadın-erkek ayırt etmeksizin şortla girmek yasak.  Bazilika’nın en değerli eseri girişin sağında bulunan Michalengelo’nun 25 yaşında yapmış olduğu “pieta”dır. Daha önce saldırıya uğrayan eser, kurşun geçirmez bir camın arkasında sergilenmekte.

COLLOSIUM

Kolezyum, MS 72 yılında köleler ve mahkumlar tarafından 8 yılda inşa edilmiş olup İmparatorları eğlendirmek için gladyotör dövüşleri düzenlenen ve ayrıca Roma halkını da eğlendirmek amaçlı halk gösterileri yapılan bir arena. Sonraları birçok değerli taş ve mermerleri çeşitli prensler ve papalar tarafından kendi mülklerinde kullanılmak üzere sökülmüş. Günümüze gelene kadar ihtişamından çok şey kaybetmesine rağmen Avrupa’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olma ünvanını devam ettirmekte.

FONTANA DI TREVI (AŞK ÇEŞMESİ)

Şehrin alışveriş cenneti olan Via del Corso’dan dümdüz sola yürüdüğünüzde Fontana di Trevi  karşılar sizi. Oturup saatlerce vakit geçirilebilecek bir yer burası. Bir inanışa göre sağ elinizle sol omzunuzun üstünden çeşmeye bozuk para atarsanız, Roma’ya tekrar geleceksiniz. Bu yüzden günde yüzlerce insan çeşmeye para atıyor. Biriken paralar belediye yetkilileri tarafından toplanıp ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

En iyi Roma dondurması Aşk Çeşmesi’nin karşısındaki dondurmacı’da satılıyor.

GECE HAYATI VE EĞLENCE

En iyi gece kulüpleri Testaccio bölgesinde.İtalya’da akşam yemekleri geç yendiğinden gece hayatı da geç başlıyor. Roma gece ışıl ısıl ve eğlence yerleri çoğunlukla Trastevere bölgesinde toplanmış. Piazza Tilussa son yıllarda gençlerin sabahlara kadar ellerinde bira şişeleriyle toplandıkları bir meydan. San Lorenzo üniversitelilerin bölgesi. Burada özellikle Cuma ve cumartesi akşamları barlar ve kulüpler gençlerle dolup taşıyor. Testaccio bölgesinde ise birçok disco ve disco bar bulabilirsiniz. Burada kentin gerçek sahipleri İtalyanlarla  beraber eğlenebilirsiniz.  En hareketli bölgesi olan Trinita Dei Monti’de, yani İspanyol Merdivenleri’nde, şehrin tüm gençleri görülebilir.Navona Meydanı’nda ise Roma’nın en güzel kafeleri bulunuyor. Bu meydanda birçok sokak sanatçısı da eserlerini sergiliyor.Gece hayatının en yoğun olduğu bölge ise Campo di Fiori.

Tahmin edileceği gibi en çok tüketilen yemek, pizza ve makarna çeşitleri. Şehrin hemen hemen her yerinde pizza restoranına rastlamak mümkün. Roma’nın en güzel kafeleri ise Navona meydanında bulunuyor.

Roma hakkında saatlerce yazabilirim..Bir tutkudur Roma…Eğer gitmedinizse gidin,gezin ve tadını çıkarın.. Her şey mümkün bu şehirde ..gerisi size kalmış…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s